Aktuálně z infrastruktury a životního prostředí

Brusel zamítl 10 miliard na české čističky, voda podraží až o třetinu

Česko zaplatí bolestivou daň za způsob, jakým v minulosti umožnilo některým velkým nadnárodním řetězcům bezrizikové podnikání s tuzemskými vodovody a kanalizacemi bez průhledné veřejné soutěže. Evropská komise totiž Česku definitivně odmítla proplatit zhruba 10 miliard korun na lepší kvalitu odpadních vod.
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/brusel-zamitl-10-miliard-na-ceske-cisticky-voda-podrazi-az-o-tretinu-1db-/ekonomika.aspx?c=A111018_195833_ekonomika_brm

 

Miliardy měly putovat hlavně do modernějších čističek. Důvodem zamítnutí vyplacení peněz jsou především provozní smlouvy, které uzavřely obce jakožto majitelé vodovodní a kanalizační sítě s provozovateli.

Nepříjemnou zprávu potvrdila Evropská komise minulý týden zástupcům ministerstva životního prostředí přímo v Bruselu. Podle mluvčího generálního ředitelství Evropské komise pro regiony Tona van Lieropa může Česko peníze použít na jiné účely pro životní prostředí.

"Je to velký průšvih, který se hodně odrazí v cenách vody," komentoval zprávu z Bruselu poslanec a šéf Severočeské vodárenské společnosti Petr Skokan (VV).

"Oficiálně o tom ještě nevíme. Nicméně jsem to už také slyšel. Dopad bude obrovský, v některých případech to může vést ke zdražení vody až o třetinu," upozorňuje šéf Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) František Barák.

EU nechce dotacemi přispívat soukromým firmám

Vodu přitom příští rok už citelně prodraží vyšší daň z přidané hodnoty, která vzroste z 10 na 14 procent. Cenový skok kvůli čističkám se pak týká 29 projektů na kanalizaci. Zdražení se bude lišit podle regionů.

Třeba na severu Čech odhaduje Skokan toto zdražení na 7,5 procenta. Firma totiž "rozpustí" náklady mezi více zákazníků než menší vodárna, pro kterou je jedna čistička naprosto zásadní stavbou.

Lepší a účinnější čističky nařídila Česku Evropská unie. Slíbila také na tyto nákladné stavby peníze, které však nakonec nedorazí.

Jde o projekty, jež měly dostat příspěvek z Operačního programu životní prostředí, řídící výbor na ně už i peníze schválil, a některé jsou dokonce už hotové.

Evropské komisi se nelíbí, že má proplácet peníze projektům, na nichž bude následně vydělávat soukromá firma. Většina vodovodní sítě v Česku je totiž stále ve vlastnictví měst a obcí či jimi ovládaných firem.

Města pronajímají síť soukromým vodárnám, které pak do majetku nemusí příliš investovat. Na tom není pro komisi ještě nic špatného, problémem však je, že na provozovatele této sítě většinou neproběhla regulérní soutěž.

Nové čističky zaplatí lidé, firmy však stejně vydělají

MF DNES už v minulosti upozornila, že jde o mimořádně výhodný a bezrizikový byznys, který také vede k neustálému zdražování vody. Většina smluv byla uzavřena ještě před vstupem Česka do Unie.

"Ty smlouvy jsou dlouhodobé. Kdybychom je najednou vypověděli, následovaly by žaloby," tvrdí Skokan. Tím, že čističky nakonec zaplatí lidé dražším vodným a stočným, ale paradoxně Brusel nijak neomezí zisky těchto firem. Kvůli dotacím na čističky vedly obce a tehdy zelenými ovládané ministerstvo řadu sporů.

Evropská komise si vymínila, že peníze dá, jen když se tyto provozní smlouvy upraví tak, aby neodporovaly zákonu o veřejných zakázkách, nebo se vyhlásí úplně nové soutěže. Na to řada obcí neslyšela.

Podle ministra Tomáše Chalupy (ODS), který teď "sklízí" problémy způsobené i častými výměnami ministrů, ministerstvo během úřednické vlády obcím ustoupilo, ale současně o tom nejednalo s Evropskou komisí.

Česko o deset miliard zřejmě nepřijde, musí je však použít v jiných projektech na zlepšení životního prostředí. "Všechny alternativy jsou teď v jednání s Evropskou komisí a v koordinaci se Svazem měst a obcí," dodal Chalupa.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/brusel-zamitl-10-miliard-na-ceske-cisticky-voda-podrazi-az-o-tretinu-1db-/ekonomika.aspx?c=A111018_195833_ekonomika_brm